Home » 12 shtëpitë e miliardereve më të pasur në botë

12 shtëpitë e miliardereve më të pasur në botë

Përmendja e fjalës ‘Shtëpi’ ngjall një ndjenjë rehati dhe modesti. Për shumicën prej nesh, nuk është madhësia që ka rëndësi sa të qetësojë dhe të sigurisë, ne ndihemi brenda këtij vendi të quajtur shtëpi. E pra, për ata që janë të listuar si njerëzit më të pasur në Tokë, ka më shumë për një “shtëpi”, sesa vetëm modesti dhe dobia.

Për këta, kush do të zotërojë listat e ‘Forbes’ Top Billionaires ‘dhe’ shtëpia më e shtrenjtë ‘, shtëpia është një vend ku ata mund të shpenzojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre, të përballojnë luksin e paimagjinueshëm dhe të lëkundin pasurinë e tyre.

Këto shtëpi miliardere janë shprehje arkitekturore të lindura nga ekstravaganca. Lavishmëria dhe ekskluziviteti i tyre jo vetëm që frymëzojnë njerëzit e thjeshtë ndaj pasurisë, por gjithashtu ofrojnë mundësi për eksperimentim, me disa nga risitë më të shtrenjta dhe të pazakonta teknologjike.

1.Antilia, Mumbai, India, në pronësi të Mukesh Ambani

Ashtu si shumë familje miliardere, Ambanis gjithashtu donte një vendbanim unik dhe të përshtatur. Kështu filloi konceptimi dhe ndërtimi i “Antilia”, i projektuar nga firma Perkins dhe Will, e quajtur pas një ishulli mitik në Oqeanin Atlantik. Duke kushtuar mbi 1 miliard dollarë dhe duke marrë katër vjet për t’u ndërtuar, Antilia tani qëndron me zë të lartë, në mes të kontekstit të ngushtë të Mumbait. Ky qëndrim i lartë 27 katësh, i bërë pirg për të arritur një sipërfaqe prej rreth 400.000 metra katror, tejkalon Pallatin e Versajës në aspektin e zonës së përfshirë. Me gjashtë nivele të parkimit nën nivelin e tokës, tre helipadë, një banjë shëndetësore, një sallon, një sallë vallëzimi, një teatër film me 50 vende, pishina të shumta, studio yoga dhe valle dhe një dhomë akullore, duke ruajtur Antilia thuhet se kërkon një staf Rreth 600.

2.Villa Leopolda, Villefranche-sur-mer, France, në pronësi të Lily Safra

Villa La Leopolda është një vilë luksoze, me tarraca që krijojnë ujëvarë, të vendosura në Alpet-Maritimes në Rivierën Franceze. Përhapur në 20 akra, kjo vilë ka një histori të respektuar të pronarëve duke përfshirë Gianni dhe Marella Agnelli, Izaak, Dorothy J. Killam. Që nga viti 1987 ajo ishte në pronësi të një bankieri zviceran Edmond Safra, i cili e kaloi atë tek i mbijetuari dhe zonja e tij Lily Safra. Karakteristika arkitektonike e kësaj vile i takon një stili historik të quajtur Belle Époque që përkthehet në “Era e Bukur”. Projektuar nga një arkitekt amerikan i quajtur Jr. Ogden Codman, në një pasuri të zotëruar dikur nga mbreti Leopold II i Belgjikës.

3.Fair Field, Sagaponack, N.Y, në pronësi të Ira Rennert

Ira Rennert, një miliarder amerikan, zotëron këtë rezidencë zvarrisës, pjesë e një pasurie me 63 akra të quajtur Fair Field, një nga më të mëdhatë në Shtetet e Bashkuara. Ai përfshin disa forma të ndërtuara, ka 29 dhoma gjumi, 39 dhoma banjo, 3 dhoma ngrënie, 3 pishina dhe një teatër 164-vendesh. Prona përfshin gjithashtu një pavion rekreative me fushë basketbolli, palestër, dy rrugice me biçikleta, dy fusha tenisi, dy gjykata me kungasa dhe shumë ndërtesa të tjera. Një vendbanim i kësaj madhësie, gjithashtu kërkon një furnizim të pamjaftueshëm të energjisë elektrike, i cili gjithashtu është i mjaftueshëm nga një impiant në vend.

4.18-19 Kensington Palace Gardens, Londër, U.K, në pronësi të Lakshmi Mittal

Baroni i çelikut Lakshmi Mittal, ndan lagjen me disa nga ikonat më të pasura të botës. Qëndra kryesore dhe më e çmuar e banimit në Londër, pra Kensington Palace Gardens, është gjithashtu rruga e dytë më e shtrenjtë në botë. Thuhet se çmimi mesatar për metër katror këtu është $107,000. Laskshmi Mittal, nuk zotëron një, por tre shtëpi luksoze në këtë rrugë, të numëruara 9a dhe 18-19. Shtëpia është projektuar nga Sir Charles Barry në 1845, si një palë vilë gjysmë të shkëputur “Palazzo”. Lakshmi shpenzuar miliona për të rinovuar dhe transformuar rezidencë rinovuar vetëquajtur në “Taj Mittal”. Me gjithsej 12 dhoma gjumi, një pishinë dhe mermer Makranë, kjo rezidencë mund të konsiderohet një dedikim ndaj origjinës së tij indiane.

5.Apartment në Parkun One Hyde, Londër, U.K, në pronësi të Rinat Akhmetov

Njeriu më i pasur dhe oligarku i Ukrainës, Rinat Akhmetov kaloi një sasi rekord prej 136.4 milion funte, për të blerë dy nga apartamentet më të shtrenjta në botë, në Knightsbridge, Londër. Ky projekt i Richar Rogers, dhe firma e tij Rogers Stirk Harbour + Partners, përfshin një sipërfaqe prej 25,000 metra katrore. Secila nga këto apartamente lë pas dore një mbrojtje prej 360º nga fasadat prej xhami me plumb, interierët ekskluzivë të dizajnuar nga Candy & Candy dhe sisteme të sofistikuara të ndriçimit nga artisti James Turrell, të cilat gradualisht ndryshojnë ambientin nga perëndimi në diell.

6.Ellison Estate, Woodside, Kaliforni, në pronësi të Larry Ellison

Larry Ellison, bashkë-themelues dhe kryetar i Oracle, njeriu i pestë më i pasur në botë dhe një koleksionist i njohur i pronës, ndërtoi pasurinë e tij japoneze në vitin 2004, i cili i mori 9 vjet për të ndërtuar. Modifikuar pas një pallati të perandorit japonez të vitit 1600, kjo rezidencë është projektuar dhe ndërtuar nga Paul Driscoe, një mësues dhe arkitekt zen budist. Ai përfshin tre vila, një gjimnaz, tetë ura, dy kopshte, një liqen i bërë nga njeriu me pesë akra, një banjë dhe një koi-pellg. Peizazhi përfshin gjithashtu shtrirjen e luleve të qershive, panjeve dhe specieve të tjera japoneze së bashku me pisha, lisi dhe pyje të kuqe.

7.16 Kensington Palace Gardens, Londër, U.K, në pronësi të Roman Abramovich

Një banor tjetër miliarder në rrugën Kensington Palace Gardens, manjati rus dhe pronari i Chelsea Football Club, Roman Abramovich zotëron këtë rezidencë të madhe ekzotike. Pavarësisht nga çmimi i madh i çmimeve, ky rezidencë në Londër bie shumë përsa i përket objekteve dhe zonës. Prandaj planet romake e shtrijnë nën tokë, për të akomoduar një kompleks të kohës së lirë nëntokësore me një fushë tenisi, një qendër shëndetësore dhe një muze auto.

8.Blossom Estate, Palm Beach, Florida, në pronësi të Kenneth Griffin

Kenneth Griffin, një menaxher amerikan i fondit hedge dhe pronar i Citadel LLC, bleu katër prona të afërta, për një total prej rreth 130 milion dollarësh, gjashtë kuzhina, një bibliotekë.

9.Xanadu 2.0, Seattle, WA, në pronësi të Bill Gates.

Njeriu më i pasur në botë, Bill Gates zotëron këtë pallat të thjeshtë, por me pamje ekstravagante, në buzë të liqenit të Uashingtonit. Me emrin Xanadu 2.0, ky vendbanim me këmbë 66.000 këmbë u ndërtua nga Bohlin Cywinski Jackson dhe Cutler Anderson Architects, të ndërtuara mbi një hapësirë prej 7 vjetësh. Rezidenca e strehuar në tokë mburret me shumë karakteristika të ndryshme përveç dizajnit të tij të qëndrueshëm, duke përfshirë një sistem ndijor të teknologjisë së lartë që ndryshon ambientin që i përshtatet disponimit dhe kohës, një pishinë me sistemin e muzikës nënujore, një palestër me këmbë 2500 metra katrorë me 20 Metra tavan të lartë, 24 banjo, gjashtë kuzhina, një bibliotekë.

10.Silicon Valley Mansion, Los Altos Hills, CA,në pronësi të Yuri Milner

Manjati rus dhe një investitor në Facebook, Yuri Milner, është një pronar krenar i shtëpisë së tij në Kaliforni. Ky rezidencë që ngjan me një vilë franceze ka shumë pishina të brendshme dhe të jashtme, një sallë vallëzimi luksoz dhe zona të gjalla që krijojnë një pamje panoramike të Gjirit të San Franciskos.

11.Broken O Ranch, Augusta, Montana, në pronësi të Stanley Kroenke

Miliarderi Stanley Kroenke e bleu këtë fermë për 132.5 milionë dollarë. Prona përfshin një shtëpi ekskluzive 10.000 metra katrore me një pishinë shtëpie. Sa i përket fermës shkon, ka stalla të shumëfishta, rreth 4,500 bagëti, të drejta të gjëra ujore dhe prona të rëndësishme bujqësore.

12.15 Kensington Palace Gardens, Londër, U.K, në pronësi të Tamara Ecclestone

Trashëgimtari, dhe gjithashtu një model britanik Playboy, Tamara Ecclestone, kaloi një dhuratë, në shtëpinë e 55 dhomave, në ‘Rrugën e miliarderëve’. Ajo gjithashtu modifikoi këtë rezidencë duke e rindërtuar atë me një vaskë kristali amazonian, një klub nate private, një rrugicë bowling, një pishinë nëntokësore, një sallon bukurie, një banjë qeni dhe një ashensor makinash.

Këto shtëpi miliardere, pasuritë e tyre të gjera, dhe shkalla e tyre mbresëlënëse, jo vetëm të trokas çorape tona, por edhe na befasojnë me pasurinë dhe madhështinë e tyre të patëmetë.