Home » Si të pastroni një çantë lëkure

Si të pastroni një çantë lëkure

Një çantë e mirë prej lëkure është një investim modes.

Gjëja më e rëndësishme për të mësuar se si të pastrohet lëkura:

Mos përdorni pastrues me amoniak ose me zbardhues. Ata mund të dëmtojnë sipërfaqen. Boshatisni të gjitha xhepat dhe tundni çantën me kokë poshtë për të hequr pluhurin dhe mbeturinat. Kthejeni hapsirën e  brendshme nga  jashtë dhe pastroni duke përdorur një leckë. Nëse nuk mund të tërhiqni rreshtën e çantës,perdorni  fshesën e akumit  duke përdorur shtojcën e furçës së pëlhurës. Për të pastruar lëkurën, përzieni një zgjidhje me ujë të ngrohtë dhe sapun në pjatë, lyejeni një leckë të butë në të, shtrydhni dhe fshijini sipërfaqet e jashtme të çantë. Përdorni një leckë të dytë të pastër dhe të lagur për të fshirë sapunin.Uji i ngrohtë me sapun gjithashtu do të heqë njollat ​​dhe shkarrat e ujit.

Njollat ​​ndodhin me çantën tuaj, edhe kur jeni të kujdesshëm. Për të hequr ato, merrni një nga këto objekte: aeceton ose alkool,kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të hequr njollat ​​e bojës. Zhyt një shtupë pambuku në aceton ose alkool dhe lehtë  vazhdoni njollë njollë,butësisht derisa njolla të zhduket.Pastaj  fshijeni  me një leckë të pastër dhe të thatë ose me një  një peshqir të thatë.

Me bukë  sode ose misër për të pastruar njollat ​​e vajrave ose yndyrnave

Merrni  sode buke ose pluhur misri ,fërkoni atë me butësi, me një leckë të lagur. Le të ulen për disa orë ose gjatë natës. Soda e bukës apo niseshtja do të thithin vajin. Fshijeni pluhurin me një leckë të butë.

Lëng limoni dhe krem ​​i tartarit 

Perzijni pjesët e barabarta të secilit në një paste dhëmbesh. Aplikoni në zonën e njomur dhe lëre  te qëndroj për 30 minuta. Përdorni një leckë të lagur për të hequr pastën. Lëng limoni dhe krema e tartarit kanë një efekt të butë zbardhues, prandaj përdorni vetëm këtë në lëkura të lehta. Sapo të keni marrë çantë tuaj të pastër, përdorni kondicioner lëkure për ta mbajtur atë nga tharja dhe plasaritja, dhe për ta bërë atë rezistent ndaj ngjyrave të së ardhmes. Ju mund të blini një kondicioner lëkure komerciale ose të bëni vetë duke përzierur 1 gotë uthull në 2 gota  vaj liri. Aplikojeni  në lëkurë, lëreni  të qëndroj për rreth 15 minuta. Njohja se si të pastrosh një çantë prej lëkure do të mbajë qantat tuaja më të qëndrueshme.