Home » Qytetet më të stolisura të Evropës

Qytetet më të stolisura të Evropës

Krishtlindjet në Evropë janë sinonim me borë, tradita të nderuar nga koha, kisha gotike me kore të mrekullueshme dhe sheshe simpatike mesjetare të sjellura në jetë nga stalla të gjalla të Krishtlindjeve. Disa qytete e festojnë Krishtlindjen në stilin e madh, të tjerët me zakone të veçanta dhe shumëllojshmëri të nostalgjisë së zjarrtë, dhe disa prej tyre janë thjesht në mirënjohjen e tyre gjatë kësaj kohe të vitit.Shikoni ato dhe merrni në shpirtin e fundvitit!

Viena-Austria

Është e vështirë të gjesh një qytet që feston Krishtlindjet me hirin dhe hijeshinë e tillë si Vjena. Tregjet e shquara, elegante të Krishtlindjeve, kultura e kafeneve dhe bukuri e vjetër në rrugë, i japin qytetit një apel magjik, ndërsa arkitektura e saj perandorake ,e mbushur me drita ndezëse bën një sfond të mrekullueshëm për një pushim dimëror të mbushur me argëtim. Shkoni ne patinazh në Rathausplatz; bëjë një vizitë në Muzeun e Snow Globe në rrethin e 17-të; ose merrni pjesë në një nga koncertet legjendare të Krishtlindjeve të mbajtura në kishat e kushtueshme të qytetit gjatë kësaj kohe të vitit.

Kopenhaga-Danimarke


Krishtlindjet e gjejnë Kopenhagën të mbushur me dritat e ndritshme, shpirtin festiv dhe kafenetë hyggelige, ku dizajni krijues legjendar daneze përzierje harmonike për të bërë unik përvojë tuaj. I stolisur me tregjet e Krishtlindjeve dhe dekorimet e shijshme, i gjithë qyteti rrezaton një atmosferë të veçantë. Por, asnjë vend tjetër në qytet nuk është i mbushur me magjinë e Krishtlindjeve, si Xhennete Tivoli me famë botërore. Çdo vit, parku i dytë më i vjetër i zbavitjes në planet shndërrohet në një mrekulli dimri me shfaqje spektakolare të Krishtlindjeve, gjiro emocionuese, dhe stalla të ëmbla që shesin të gjitha llojet e dhuratave dhe mallrave tradicionale. Plotësoni Krishtlindjet tuaja në Kopenhagë me një shëtitje përgjatë rrethit të bukur ujor të zbukuruar të Nyhavn; vizitoni Krishtlindjen e mrekullueshme të Krishtlindjeve; ose të marrë pjesë në traditën e tavolinës së Krishtlindjes të Kopenhagës Mbretërore – një ngjarje 50-vjeçare që paraqet gjashtë tabela të Krishtlindjeve projektuese, secila me historinë dhe rëndësinë e saj.

Rovaniemi-Lapland

Me peisazhet e tij të ftohta, me pemë të ndezura të ndezura të Krishtlindjeve, dhe skulptura akullore të përpunuara, Rovaniemi nuk ka dyshim se është vendi më i krishterë në Tokë. Dhe fakti që vetë Santa Claus jeton vetëm 8 km larg vetëm shton magjepsjen magjike të qytetit.

Përveç mëngjesit të përkryer me trëndafila dhe fasadën e Santa Claus, e cila është qartë tërheqja kryesore e qytetit, Rovaniemi u ofron vizitorëve një koleksion eklektik të muzeve dhe një zgjedhje edhe më të madhe të aktiviteteve të dimrit, duke përfshirë renë emocionuese dhe gjiro me huski, safaris sajë me motor, dhe turne spektakolare.

Nuremberg-Gjermani

Nuk ka kohë më të mirë për të vizituar Nurembergun se gjatë sezonit të Krishtlindjeve, kur qyteti të kthehet në një përrallë të vërtetë të dimrit. Shtëpia e një prej tregjeve më të vjetra dhe më spektakolare të Krishtlindjeve në Gjermani, ky qytet piktoresk mesjetar në Bavarinë mirëpret vizitorët e saj me një shporizim të mallrave, traditave dhe aktiviteteve të Krishtlindjeve.

Stallat e zbukuruara të zbukuruara nëpër sheshet mesjetare të qytetit ofrojnë gjithçka nga lodrat, lebkuchen (xhelatinjtë e famshëm të lokaleve), rrota Ferris të modës së vjetër dhe kabinat glühwein në artet dhe zanatet me cilësi të lartë të punuar me dorë, të tilla si këmbanat e qirinjve dhe engjëjt me krahë me krahë .

Strasburg-France

Shtëpia e tregut më të vjetër të Krishtlindjeve në Francë, një katedrale madhështore gotike dhe një qytet i vjetër i vjetër i shënuar në UNESCO, qyteti Alsasit pranë kufirit me Gjermaninë është një destinacion fantastik për udhëtimin tuaj të dimrit. Në hijen e katedrales së saj të fuqishme, do të gjeni rreth 300 stalla tradicionale prej druri të mbushura me stolitë e bukur të pemëve të Krishtlindjeve, figurines tërheqëse për Lindjen e Krishtit dhe specialitete sezonale të ngrohta si gështenja e pjekura, biskotat bredele ose vera chaud. Atmosfera vjen e gjallë me këndimin e korit, shëtitjet e akullta.

Prage-Republika Qeke

Pragë, perralla gotike e Evropës, feston Krishtlindjet me glam dhe madhështi, arkitektura e saj të lë pa frymë duke siguruar një sfond të vërtetë dramatik për të pirë verë me shije aromatike, duke marrë një turne ndonjë gjë apo duke u humbur në valën e pazarit të Krishtlindjeve. Tregu më i madh, më i vjetër dhe më mbresëlënës i Krishtlindjeve në Pragë është ai i vendosur në sheshin e Qytetit të Vjetër, në këmbët e Kishës së Zojës përpara Tyn-it. Megjithatë, ato që mbahen në sheshin Venceslao dhe në Náměstí Míru janë po aq tërheqës. Shtëpitë e gëzueshme të dekoruara me bukuritë e Pragës në Tregun e Krishtlindjeve janë të mbushura me të gjitha llojet e bukurive festive, nga sendet dhuratë artizanale dhe stolitë e bukura të pemëve të Krishtlindjeve me shijshme tipike çeke si p.sh. hudhet e pjekura ose Trdelník, një pastë tradicionale e veshur me sheqer të nxehtë. E gjithë skena është e animuar nga muzika, dritat, stallat e kafshëve dhe skenat e lindjes.

Londer-Britani e madhe

Ndriçime verbuese të rrugëve, shfaqje të shkëlqyera të dritareve festive e bëjnë Londrën një nga qytetet më të mira të Krishtlindjeve në Evropë. Me të vërtetë nuk mund të ishte ndryshe! Si vendosja e Karolinës së Krishtlindjeve të Charles Dickens, kryeqyteti është i mbushur me maja mahnitëse të rreshqitjeve ne akull, ngjarje viktoriane me temë dhe koncerte magjike carol që do të shkrijnë zemrën e Grinch-it. Nëse pazaret e Krishtlindjeve në Londër janë përparësia juaj, ju nuk do të zhgënjeheni për zgjedhje në panairet mrekullisht krijuese të qytetit. Tregu simpatik i Krishtlindjeve në Tate Modern është i mbushur me lodra prej druri të punuar me dorë, me kek me xhenxhefil të pastër dhe dekorime të bukura tradicionale, ndërsa Hyper Japan bën një vend të shkëlqyer për të blerë dhurata unike, ekzotike, festë për sushi dhe të marrin pjesë në të gjitha llojet e punëtorive interesante. Nëse jeni më shumë në mallra të njëpasnjëshme të dizajnit, drejtohuni në Pavilionin e Ekologjisë të Mile End, ku mbi 50 artistë shfaqin krijimet e tyre unike, shtëpi dhe qeramikë në arti, veshmbathje dhe bizhuteri./Shtepija.com