Home » Mrekullitë brutaliste të botës së arkitekturës(FOTO)
Uncategorized

Mrekullitë brutaliste të botës së arkitekturës(FOTO)

Se si këto kulla kërcënuese të betonit të papërpunuara që vetëm disa vjet më parë u konsideruan ndërtesat më të shëmtuara në botë u bë shumë e lakmueshme dhe me shumë ndikim përsëri.

Kodra e Budës

Vendndodhja: Sapporo, Japoni

Viti i ndërtuar: 2015

Arkitekt: Tadao Ando

Nga Tadao Ando, ​​mjeshtri modern i betonit, vjen ky instalim në Varrezat Makomanai Takino, pjesa qendrore e së cilës është një përfaqësim gjigand i gurit të Budës. Statuja tashmë ekzistonte në vend, por Ando vendosi ta fshihte atë pjesërisht brenda një kodre artificiale të pjerrët butë. Vetëm gjysma e sipërme e kokës vështron përmes okulit të hapur. Të them të drejtën, nuk jam plotësisht i sigurt se për çfarë bëhet fjalë, por sigurisht që është interesante. Në verë, kodra është e mbuluar me lule vjollcë; në dimër, kryesisht borë. Buda mbi 44 metra i gjatë është i arritshëm në këmbë përmes një serie veçorish brutaliste të ujit, një salle lutjesh, tunelesh dhe vendkalimesh. Ky është arti dhe arkitektura tokësore e shkallëzuar monumentalisht, skulptura fetare dhe peizazhi i rendit më të lartë.

Kulla Trellick

Vendndodhja:Londër

Viti i ndërtuar:1972

Akitekt:Erno Goldfinger

Londra ishte zero për brutalizëm sepse strehimi ishte me pakicë pas Luftës së Dytë Botërore dhe kullat e larta prej betoni ishin një mënyrë e përshtatshme për të strehuar një numër të madh njerëzish. Trellick dikur ishte sharë, por tani është i modës dhe i kërkuar, i respektuar në një mënyrë kultish. Megjithëse shumica e njësive janë ende të vendosur fort për strehim social, kur banesat bëhen të disponueshme ato shesin shpejt. Një në tre dhoma gjumi kohët e fundit ishte në treg për pak më shumë se 1 milion dollarë.Sipas legjendës, arkitekti i kullave, Ernő Goldfinger, ishte një tiran i tillë për të punuar dhe krijimet e tij aq kërcënuese dhe jo tërheqëse sa që Ian Fleming e quajti një nga horrat e tij më famëkeq pas tij.

Katedralja e Shën Mërisë së Fjetjes

Vendndodhja: San Francisko

Viti i ndërtimit: 1970

Arkitektët: Pier Luigi Nervi & Pietro Belluschi

Inxhinier-arkitekt i madh italian Pier Luigi Nervi ishte një mjeshtër i betonit po aq sa Picasso ishte një mjeshtër i bojës. Puna e tij është e rrallë në Sh.B.A, megjithatë kjo është struktura e tij më emocionuese dhe e rëndësishme. Gjithashtu është një nga shënimet e pakta në këtë listë që guxoj të them se shikohet edhe më mirë nga brenda. Nuk jam i sigurt se sa kishtar do ta gjeni hapësirën e brendshme. Unë e shoh atë me kënaqësi kërcënuese – një nga hapësirat e brendshme më dramatike të krijuara ndonjëherë, mjaftueshëm për të më bërë të besoj më shumë në fuqinë e artit dhe inxhinierisë sesa në fuqinë e Atij që supozohet se është ngritur. Nervi shtyu kufijtë e betonit të armuar në ekstrem; mbase kur vizitojmë këtu të gjithë duhet të besojmë në Zotin vetëm për arsye sigurie, duke pasur parasysh kornizat ekstreme, që sfidojnë logjikën dhe abstraksionet që mbajnë ngarkesën në ekran.

Biblioteka Geisel

Vendndodhja: La Jolla, California

Viti i ndërtimit: 1970

Arkitektët: William L. Pereira & Associates

Për adhuruesit e brutalizmit dhe Dr. Seuss, ka vetëm një ndërtesë që ka rëndësi: Biblioteka Geisel. E quajtur pas autorit dhe dashamirësit lokal të La Jolla, Theodor Seuss Geisel, biblioteka është shtëpia disi e vështirë për një koleksion të gjerë vizatimesh, librash, regjistrimesh audio dhe sendesh të përmendura nga Dr. Seuss – mbi 8,500 sende në të gjitha, plus një statujë e madhe prej bronzi e ‘Macja në kapelë’ që përshëndet vizitorët. Arkitekti William Pereira ishte krijuesi i shumë ndërtesave të paharrueshme, veçanërisht në Kaliforni — kulla e Piramidës Transamerica në San Francisko, Televizioni i CBS në Hollywood dhe Universiteti Pepperdine në Malibu, për të përmendur disa. Dizajni unik futuristik është përfaqësues i duarve (kalatave prej betoni) që mbajnë lart librat (dyshemetë me xham).

Përkujtimet e Spomenikut

Vendndodhja: Në të gjithë ish-Jugosllavinë

Vite të ndërtuara: 1950–2000

Këto përmendore të epokës së vonë, të epokës sovjetike, disa prej të cilave u ndërtuan për të përkujtuar luftën e popullit jugosllav kundër okupimit të Boshtit gjatë Luftës së Dytë Botërore, janë jashtëzakonisht tërheqëse. Strukturat monumentale qëndrojnë si kujtime dhe simbole uniteti për atë komb. Megjithëse këto ditë ata kryesisht duket se janë vlerësuar për çudinë e tyre skulpturore të botës tjetër. Quajeni brutalizëm si marrëzi. Ka qindra prej tyre të shpërndara nëpër fshat, të dizajnuara nga arkitektë të ndryshëm në gjysmën e dytë të shekullit 20. Ndërsa disa prej tyre kanë madhësinë e ndërtesave, të tjerët janë  të gjatë sa një njeri.