Home » Ide mahnitëse për dekorimin e rafteve të librave, si ti bëni të përsosur ata! (FOTO)

Ide mahnitëse për dekorimin e rafteve të librave, si ti bëni të përsosur ata! (FOTO)

Rregullimi i duhur i rafteve të librave mund të përmirësojë stilin e dizajnit tuaj të brendshëm, duke e çuar atë në nivelin tjetër. Kontrolloni idetë tona krijuese për të parë se si funksionon! Raftet e librave nuk janë vetëm mobilje, ato janë zemra e modeleve shtëpiake dhe janë vërtet komode. Për të provuar këtë, ne kemi përgatitur idetë e fundit të aranzhimit për të gjitha stilet dhe shijet.

Le të fillojmë duke ndryshuar imazhin e përbashkët të një rafti prej druri. Kjo ide është këtu për të treguar se dekorimet në stilin Naautik mund të jenë jo vetëm të personalizuara në mënyrë krijuese, por edhe miqësore me buxhetin. Nëse jetoni pranë bregdetit ose thjesht keni një kanoe që është jashtë përdorimit për një kohë të gjatë, mund ta ktheni atë në një detaj kreativ të mobiljeve të vendit tuaj. Lyejini gërvishtjet me ngjyra që përputhen me hijen kryesore të brendshme ose lëreni ashtu siç është: mobiljet e vjetra false nuk e humbin kurrë hijeshinë e saj.

Thjeshtësia plotëson prakticitetin. Në dizenjimet moderne urbane që marrin papafingo si bazë, mbajtja e dhomës vizualisht e madhe dhe funksionale janë qëllimet e para. Dhe një librari moderne masive, e vendosur, por minimaliste është detaji që mund të bëjë hilen. Çështja është që të lini një sy të pushojë me një minimum objektesh, në vend që të mos e grumbulloni atë me të gjithë librat që keni.

Një raft librash me dyer xhami është ndoshta opsioni më i gjithanshëm. Ajo vjen në ngjyra të ndryshme dhe përfundon për t’iu përshtatur të gjitha modeleve ndërsa dera prej xhami qëndron si një element klasik që shkon shumë mirë me gjithçka, nga fshatari tek rokoko. Eshtë e panevojshme të thuhet, është një ide e bukur të shfaqësh shijen tënde estetike, muzikore dhe artistike: përveç librave, mund të ruash piktura dhe CD atje. Me fjalë të tjera, një model i tillë i raftit të librave mund të jetë një reflektim i asaj që jeni.

Një nga arsyet pse njerëzit kërkojnë stile moderne industriale dhe urbane për apartamentin e tyre është se si thjeshtësia e elementeve të tyre zbulon bukurinë e saj. E vërteta është, një raft i thjeshtë librash i vogël i bërë nga tuba metali tubash dhe një fluturim i krijimtarisë është i mjaftueshëm për të organizuar librat tuaj në mënyrë të përsosur. Sigurohuni që të krijoni shtylla horizontale dhe vertikale dhe provoni t’i vendosni në një mënyrë që përputhet me ngjyrat për ta bërë atë të madhe.

Për dizenjot e shtëpive të frymëzuara nga boho, nuk ka një raft librash më të mirë se një mandala prej druri. Stili bohem është zakonisht i lehtë, i modeluar dhe mjaft i gjerë, i cili është një kanavacë e shkëlqyeshme për imagjinatën krijuese. Modelet shumëngjyrëshe gjeometrike dhe pllaka dalluese bëhen edhe më autentike dhe të ekuilibruara kur një raft librash në formë lule plotëson dhomën.