Home » Petulla “Mildfred” për familjarë e miq
receta

Petulla “Mildfred” për familjarë e miq

Dhurata perfekte për festat e fundvitit, për të falënderuar familjarët apo edhe miqtë.

Përbërësit për të përgatitur një “Mildred’s Pancake”:

– ¼ filxhan sheqer të bardhë

– ½ lugë kripë

– 2 gota miell

– ½ lugë sodë buke

– 3 vezë të mëdha

– 2 gota dhallë

– ⅓ filxhan gjalpë të shkrirë pa kripë

– 1 filxhan boronica të freskëta

1. Në një tas të madh, vendosni së bashku miellin, sheqerin, kripën dhe sodën e bukës.

2. Në një enë të veçantë rrihni vezët me dhallën me gjalpin e shkrirë.

3. Duke përdorur një shpatull, kombinoni përbërësit e thatë dhe të lagësht për të bërë një brumë të trashë, duke u kujdesur që të mos përzihet shumë.

4. Në një tigan që nuk ngjit, shkrini pak gjalpë në nxehtësi mesatare-të lartë. Hidhni ⅓ filxhan brumë në një tigan të nxehtë dhe spërkateni me boronica.

5. Kur në sipërfaqen e petullës shfaqen flluska dhe skajet fillojnë të skuqen, ktheni petullat dhe gatuajeni nga ana tjetër. Duhet të zgjasë rreth 2 deri në 3 minuta për çdo anë. Mbani ato të bukura dhe të ngrohta duke i mbajtur në një furrë 120 gradë.

6. Lyeni me shurup panje, boronica të freskëta, apo ndoshta me një pluhur të mirë sheqeri.