Home » Rizoto me domate
receta

Rizoto me domate

Ngroheni gjalpin dhe më pas skuqni hudhrën për rreth gjysmë minutë.

Shtoni domatet e grira imët, i rregulloni menjëherë dhe i përzieni. Lëreni të ziejë për rreth tre minuta.

Më pas shtoni orizin, e rregulloni menjëherë me kripë dhe sipas dëshirës piper.

Gatuani duke e trazuar herë pas here dhe duke shtuar ujin në të cilin keni tretur kubin e supës sipas nevojës, por jo përnjëherë, por pak nga pak.

Kur orizi të jetë zier, shtoni parmixhano dhe majdanoz sipas shijes, përzieni dhe shërbejeni.

Përbërësit:

– 150 gr oriz

– 1 thelpi hudhër

– 30 g gjalpë të butë

– majdanoz

– 150 g domate të freskëta

– kripë, piper

– 400 ml ujë të nxehtë

– 1/2 kub supe

– 30 gr djathë parmixhano

Tags