Home » Kujdes me këto 10 ushqime – personat që kanë probleme me tiroide
receta

Kujdes me këto 10 ushqime – personat që kanë probleme me tiroide

Kujdes me këto ushqime.

Tiroidja juaj ka nevojë për jod që të funksionojë siç duhet dhe të prodhojë mjaftueshëm hormone tiroide për nevojat e trupit tuaj. Nëse nuk merrni mjaftueshëm jod, rrezikoni nga hipotiroidizmi ose struma – gjëndra tiroide zmadhohet për të kompensuar mungesën e hormoneve tiroide.

Kohët e fundit, ekspertët po rekomandojnë gjithnjë e më shumë konsumimin e algave të detit. Është e vërtetë që shumë lloje alga deti janë plot me jod, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të hani sushi çdo ditë. Është e shtrenjtë, por jodi i tepërt mund të jetë po aq i dëmshëm për tiroiden tuaj sa edhe pak, duke shkaktuar ose përkeqësuar hipotiroidizmin. E njëjta gjë ndodh nëse i përdorni tepër suplementet e tyre.

Ju mund të kompensoni jodin, si dhe lëndët ushqyese të tjera të rëndësishme, në një mënyrë shumë më të thjeshtë, nëse zgjidhni disa nga ushqimet që janë në përdorim të përditshëm. Nëse tashmë keni probleme me gjëndrën tiroide, duhet të konsumoni disa me kujdes.

Produktet e qumështit
Produktet e qumështit përmbajnë mesatarisht 85 mcg jod për filxhan. Megjithatë, sasia e jodit në to ndryshon. Mostrat e qumështit pa yndyrë tregojnë një gamë prej 38 deri në 159 mcg për filxhan, por jogurti i thjeshtë ose grek do t’ju japë rreth 50 për qind të marrjes suaj ditore të jodit.

Nëse pini një filxhan qumësht me pak yndyrë, do të plotësoni rreth një të tretën e nevojave tuaja ditore për jod. Zgjidhni një gotë qumësht të pasuruar me vitaminë D, ka më shumë gjasa që njerëzit me një gjëndër tiroide joaktive (hipotiroidizëm) të kenë mungesë të kësaj vitamine. As djathi nuk është i keq, veçanërisht çedra: vetëm një fetë ka 12 mikrogramë jod dhe 7 IU vitaminë D. Pijet me bazë bimore që përdoren si zëvendësues të qumështit, si pijet e sojës dhe bajameve, përmbajnë sasi relativisht të vogla të jodit.

Peshku dhe prodhimet e detit
Peshku është një tjetër burim i mirë i jodit. Një porcion prej 85 g peshk deti të pjekur përmban rreth 158 mikrogramë jod – mjaftueshëm për të përmbushur nevojat tuaja ditore nëse nuk jeni shtatzënë ose ushqeni me gji. Merluci ka pjesën më të madhe të tij, i cili do të sigurojë një sasi të shëndetshme jodi – 58 mikrogramë jod në një porcion me të njëjtën peshë.

Vetëm 85 g karkaleca, rreth 4 ose 5, përmbajnë afërsisht 10 për qind të marrjes suaj të rekomanduar. molusqet dhe karavidhet mund të jenë gjithashtu burime të mira të zinkut – ato përmbajnë përkatësisht 6,5 dhe 3,4 miligramë zink.

Arra braziliane
Arrat braziliane përmbajnë një lëndë tjetër ushqyese që ndihmon në rregullimin e hormoneve të tiroides: selen. Mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit afatgjatë të gjëndrës tiroide te njerëzit me probleme të lidhura me tiroiden si sëmundja e Hashimotos dhe Graves (struma difuze toksike).

Vetëm një arrë braziliane përmban 68-91 mikrogramë. Meqenëse kufiri maksimal i sipërm i selenit është 400 mikrogramë në ditë, mos e teproni. Shumë selen mund të bëjë që fryma juaj të ketë erë sikur po hani vazhdimisht hudhër, dhe humbja e flokëve, ndryshimi i ngjyrës së thonjve dhe madje edhe dështimi i zemrës janë të zakonshme.

Mish pule dhe viçi
Zinku është një nga lëndët ushqyese kryesore për gjëndrën tiroide – trupi juaj ka nevojë për të për të prodhuar hormonin e tiroides. Marrja e pakët e zinkut mund të çojë në hipotiroidizëm. Megjithatë, duhet ta dini edhe këtë: nëse keni hipotiroidizëm, mund të keni edhe mungesë zinku, pasi hormonet e tiroides ndihmojnë në absorbimin e mineralit. Nëse kjo ndodh, ju gjithashtu mund të përjetoni efekte anësore të tilla si alopecia areata, një gjendje autoimune që sulmon folikulat e flokëve dhe bën që ato të bien në grumbuj.

Ju ndoshta tashmë merrni mjaftueshëm zink përmes dietës suaj, por nëse keni një dietë të varfër ose një çrregullim që ndërhyn në aftësinë tuaj për të absorbuar zinkun, mund të jeni në rrezik për një mungesë. Mishi është një burim i mirë: një porcion prej 85 g mish viçi të pjekur përmban 7 miligramë; petë viçi 3 miligram; dhe një pjesë të mishit të pulës të errët me të njëjtën peshë dhe 2.4 miligramë.

Vezët
Një vezë e madhe përmban rreth 16 për qind të marrjes së nevojshme ditore të jodit dhe 20 për qind të marrjes ditore të selenit. Kjo i bën vezët një superushqim për tiroidet! Nëse mjeku juaj nuk ju ka udhëzuar ndryshe, hani vezën e plotë, shumica e jodit dhe selenit janë në të verdhën e verdhë.

Manaferrat
Dieta më e mirë për tiroidet, megjithatë, kërkon më shumë se jod, selen dhe vitaminë D, ushqime të pasura me antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të qelizave, dhe sipas një studimi të botuar këtë vit në Biomedicine and Pharmacotherapy, antioksidantët mund të ndihmojnë në menaxhimin e mosfunksionimit të tiroides.

Manaferrat më të errët janë një zgjedhje më e mirë, duke siguruar nivele shumë të larta të antioksidantëve, fibrave dhe relativisht pak sheqer natyral.

Perimet
Thuhet se brokoli, lulelakra, lakra jeshile, lakrat e Brukselit shkaktojnë probleme me tiroiden. E vërteta është pak më e errët. Këto perime përmbajnë komponime të quajtura glukozinolate, të cilat mund të ndërhyjnë në prodhimin e hormoneve të tiroides nga trupi në sasi të mëdha, por nuk ka gjasa të dëmtojnë tiroiden tuaj nëse hani porcione me madhësi normale.

Konsumimi i tepërt (p.sh. >1 kg/ditë gjatë disa muajve) i lakër jeshile të papërpunuar mund të zvogëlojë marrjen e jodit në gjëndrën tiroide dhe të ndikojë në prodhimin e hormoneve tiroide. Ju do ta zgjidhni problemin duke gatuar këto perime, pasi kështu do të çlirohen enzimat që lidhen me glukozinolatet!

Soja
Efekti i sojës në shëndetin e tiroides nuk është ende plotësisht i qartë. Ka mendime se soja mund të ndikojë negativisht në funksionin e tiroides dhe të ndryshojë nivelet e hormoneve tiroide, por kjo nuk është rasti me suplementet.

Për sa kohë që hani sasi të moderuar të sojës, nuk ka arsye për t’u shqetësuar se tiroidja juaj do të dëmtohet.

Gluteni
Sëmundja celiac dhe sëmundjet autoimune të tiroides si tiroiditi i Hashimotos dhe sëmundja e Graves janë shpesh të lidhura, duke sugjeruar që mikrobet e zorrëve ndikojnë jo vetëm në sistemin imunitar dhe thithjen e mikronutrientëve, por edhe në funksionin e tiroides. Edhe pse nuk është plotësisht e qartë nëse një dietë pa gluten mund të për të ndihmuar në trajtimin e sëmundjes së tiroides më vete, nëse jeni diagnostikuar me sëmundje celiac, është e rëndësishme të mbani një dietë strikte pa gluten për të parandaluar simptomat.

Ushqim i përpunuar dhe i shpejtë
Nëse po mendoni të rrisni marrjen e ushqimeve të kripura dhe të përpunuara vetëm për të futur më shumë jod në dietën tuaj – mendoni përsëri!

Prodhuesve nuk u kërkohet të përdorin kripë të jodizuar në produktet e tyre, dhe sipas hulumtimeve, ata pothuajse nuk e bëjnë kurrë. Nga ana tjetër, do të merrni shumë natrium, gjë që mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.

Ngjashëm me ushqimet e përpunuara, zinxhirët e ushqimit të shpejtë gjithashtu nuk përdorin kripë të jodizuar në përgatitjen e ushqimit. Një hamburger përmban 3,3 mcg jod për 100 gr, ndërsa një brume viçi i bluar jo i shpejtë përmban 8 mcg jod për 100 g.