Home » Dieta me të cilën Renee Zellweger humbi 48 kilogramë
receta

Dieta me të cilën Renee Zellweger humbi 48 kilogramë

Një transformim i jashtëzakonshëm pa hequr dorë nga ushqimi juaj i preferuar.

Aktorja Renee Zellweger ka pasur luhatje të mëdha në peshë gjatë gjithë karrierës. Për disa role ajo shtoi në peshë, për disa të tjera humbi peshë. Megjithatë, në një moment ajo arriti kulmin e saj dhe më pas arriti të humbasë deri në 48 kilogramë.

Ndërsa përpiqej të dobësohej, roli i Bridget Jones kërkoi që ajo të shtonte peshë. Herën e parë 15 kilogramë, dhe herën e dytë shumë më tepër.

Aktorja arriti ta përsëriste dy herë këtë transformim mbresëlënës. Në fakt, Renee ndoqi një plan të caktuar diete në përpjekje për të shtuar peshë, por edhe kur donte të humbiste peshë.

Ajo hante 4000 kalori në ditë – dyfishi i sasisë së rekomanduar ditore për gratë – për të mbushur kilogramët për këtë rol. Mirëpo, për të rënë në peshë, ajo ndoqi prej vitesh dietën Zona, e cila ndikon në shëndetin e përgjithshëm të trupit, jo vetëm në humbjen e peshës.

Çfarë është dieta Zone?

Gjatë dietës Zone, karbohidratet, proteinat dhe yndyrat merren në një përqindje të përcaktuar saktësisht – 40:30:30. Një dietë e tillë e ekuilibruar arrin të ashtuquajturën “zonë” në të cilën sheqeri në gjak është i qëndrueshëm dhe nivelet e hormoneve janë të balancuara.

Në mënyrë ideale, çdo vakt duhet të përmbajë 40 për qind karbohidrate, 30 për qind proteina dhe 30 për qind yndyrë. Intervali midis vakteve duhet të jetë së paku pesë orë. Mëngjesi hahet të paktën një orë pas zgjimit dhe duhet të pini më shumë se dy litra ujë në ditë.

Pjata tipike Zona dietike

Mëngjesi: Petulla me djathë dhe mollë, kifle me boronicë dhe portokalli, omëletë, vezë dhe përshutë.

Dreka: Pulë e pjekur në skarë me sallatë, pulë e pjekur në skarë me sallatë Cezar, sallatë shef me mollë të freskët.

Darka: Gjoks pule, mish pule me parmixhano dhe angjinare, mish me lakër turshi, speca të mbushura me qiqra.

Tags