Home » Lazanja me spinaq dhe mish
receta

Lazanja me spinaq dhe mish

Dreka për të gjithë familjen.

Përbërësit:

– 1 pako lazanja

– 750 ml salcë domate

– 250 g mish viçi të bluar

– 1 qepë e zezë

– kripë, piper

– 250 ml salcë kosi

– 250 gr spinaq të grirë

– 150 g djathë feta

– disa lugë çaji mente

Beshamel:

– 3 lugë gjalpë

– 3 lugë miell

– 1/2 l qumësht

– 200 g djathë

Përgatitja:

E ziejmë mishin e grirë me qepë dhe e rregullojmë sipas dëshirës.

Përziejmë kosin me spinaqin e grirë, djathin feta dhe nenexhikun. Shtoni kripë dhe biber për shije.

Rendisim një shtresë domate, pastaj fletë lazanja, më pas një shtresë djathë dhe spinaq, më pas një shtresë mishi, pastaj përsëri një shtresë domate dhe kështu me radhë derisa masa të harxhohet. Përfundoni me fletë lasagna.

Mbulojeni dhe piqini për 25 deri në 30 minuta në 200 gradë derisa gjithçka brenda të jetë e butë, më pas zbulojeni, mbulojeni me salcë beshamel dhe piqini pa mbuluar edhe për 15 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë të artë, më pas hiqeni nga furra.

Mbulojeni dhe lëreni të ftohet për të paktën 30 minuta përpara se ta shërbeni për ta bërë më të lehtë prerjen.

Për beshamelin shkrini gjalpin në temperaturë mesatare. Shtoni miellin dhe qumështin dhe gatuajeni butësisht derisa gjithçka të trashet, duke e përzier vazhdimisht.

Kur të trashët shtojmë djathin e grirë e përziejmë derisa të shkrihet më pas e largojmë nga shporeti elektrik e presim të ftohet pak ëe pas ia hedhim lazanjave.

Ju bëftë mirë!

Tags