Home » Interier në stilin parisien – komoditet, elegancë dhe romantizëm
interior

Interier në stilin parisien – komoditet, elegancë dhe romantizëm

Ndjeni elegancën franceze! Jemi të vetëdijshëm se estetika e njohur parisiene është shpesh një pikë referimi për stilin.

Përveç modës dhe bukurisë, ku francezët janë frymëzimi ynë i përjetshëm, eleganca e tyre duket edhe në dizajnin e brendshëm.

Estetika e rafinuar dhe përzierja e stileve me lehtësinë dhe natyralitetin i japin ambientit një dozë të veçantë hijeshie.

Rregullat franceze të dizajnit të brendshëm

Në fund, një ambient jo modest dhe i rafinuar është ajo që marrim kur i shtojmë hapësirës një prekje Parisi.

Veçanërisht tërheqës në stilin parisien është arti i kombinimit të elementeve moderne dhe vintage në një tërësi që magjeps në shikim të parë. Është komode dhe në të njëjtën kohë shik dhe elegante – njësoj si femrat parisiene.

Nëse po mendoni të dekoroni hapësirën tuaj ose thjesht dëshironi ta freskoni atë, Parisi është gjithmonë një ide e mirë. Përdorni mobilie të vjetra familjare, kolltukë luksoz ose modern, minimaliste. Bukuria fshihet në papërsosmëritë, dhe detajet barok dhe minimaliste janë arsyet pse ne e duam kaq shumë stilin parisien.

Detaje me një prekje sharmi

Sjellja e detajeve në një hapësirë që ka një histori të gjatë pas tyre është e përfaqësuar shpesh në apartamentet parisiene.

Portrete të vjetra familjare, një bibliotekë shtëpie, dekorime të theksuara në reliev në mure, ndriçim futuristik, tavolinë kafeje të gjyshes dhe perde të ajrosura.

Çdo gjë lejohet nëse kombinohet me masë në hapësirë.

Dysheme me parket dhe tapete te buta

Dyshemetë prej druri janë asociacioni i parë i elegancës parisiene, ndaj nuk duhet domosdoshmërisht të mbulohen me qilima.

Nëse është e mundur, zgjidhni parket lisi që është i cilësisë së mirë dhe do të duket elegant.

Përveç pamjes më të bukur, parketet janë më mirënjohës kur bëhet fjalë për pastrimin dhe mirëmbajtjen. Mjafton t’i fshini me një leckë dhe një agjent jo agresiv.

Nëse ende vendosni të shtoni një detaj më modern, vendosni tapete të buta me modele gjeometrike, kolltukë në kombinim me gëzof dhe metal, ndriçues, postera me motive abstrakte të artistëve të famshëm dhe vazo trendi.

Mure të bardha dhe një pasqyrë e madhe

Ajo që do ta bëjë gjithashtu shtëpinë tuaj parisiene të parezistueshme janë muret dhe raftet që duhet të theksojnë historinë tuaj të jetës.

Nga posterat interesantë të vendosur në korniza të zbukuruara, te pikturat artistike që keni trashëguar, gjërat e vogla nga udhëtimet tuaja dhe fotot e atyre që kanë kaluar me ju në momente të bukura, por edhe të trishta.

Edhe nëse keni zgjedhur një apartament sallon me arkitekturë mahnitëse për hapësirën tuaj të jetesës, do të jetë edhe më e lehtë të kopjoni estetikën parisiene në hapësirën tuaj.

Prandaj, tavanet tashmë të larta që krijojnë përshtypjen e thellësisë, një apartament i gjerë plot dritë do të shtojë një dozë të atij ambienti klasik parisian.

Me tavanet e larta sigurisht që dalin në pah muret e bardha apo ato në nuanca më të çelura pa dekorime të tepruara.

Orenditë me reliev mjaftojnë për ta bërë apartamentin të duket më luksoz.

Mos harroni të shtoni një pasqyrë të madhe, e cila do të jetë e mbështetur në mënyrë të pakëndshme pas murit dhe hapësira do të duket më e gjerë.

Eleganca dhe romantika

Së bashku me elegancën, ajo që përcakton më së miri stilin parisian është romanca. Për të arritur efektin e energjisë së butë në apartament, është e dëshirueshme të kombinohen tonet neutrale, shumë dritë dhe dekor me modele të sofistikuara.

Janë të mirëseardhura motivet me lule, si dhe lulet e freskëta në një vazo që përshtaten në mënyrë harmonike në hapësirë.

Dekori i praruar, llambadarët delikatë dhe nuancat pluhur të mureve janë Parisi i vërtetë në miniaturë.

Kombinimi i materialeve të ndryshme dhe mobilieve të papërputhshme e përcaktojnë shtëpinë në një mënyrë kaq elegant, duke e kthyer atë në një zonë me stil. Qirinjtë aromatikë do të plotësojnë hapësirën me ngrohtësi dhe një erë të këndshme.

Ballkoni

Ndoshta ballkonet franceze, që janë kaq dominante në Paris, apo dritaret e mëdha me dyer të brendshme dyshe, që i japin ngrohtësi natyrale banesës, janë një nga arsyet kryesore pse u dashuruam me stilin francez.

Nuk është e vështirë të imagjinohet sesi, të larë në rrezet e para të diellit të mëngjesit, hamë një briosh dhe pimë kafe të nxehtë me pamje nga rruga dhe majat e ndërtesave të arkitekturës karakteristike të qytetit.

Theksi në art

Përveç librave që do të zbukurojnë tavolinën tuaj të kafesë dhe do ta bëjnë atë edhe më të rafinuar, sigurohuni që e gjithë shtëpia juaj të shkëlqejë art.

Përveç literaturës dhe rafteve të librave, zgjidhni me kujdes fotot në mure dhe përpiquni të tregoni një histori dhe dërgoni një mesazh që flet jo vetëm për shijen tuaj, por edhe për qëndrimin dhe filozofinë tuaj të jetës.

Dhe muzika? Është i domosdoshëm në brendësinë parisiane. Ajo arrin një përshtypje të rrumbullakosur të stilit të lartë.

Pra, merrni parasysh rinovimin e riprodhuesit tuaj të vjetër ose blerjen e një të reje. Përveçse gramafoni shërben si një dekorim shumë efektiv, ai do të prezantojë tingullin dhe melodinë e shkëlqyer të Parisit.

Individualitet 

Ashtu si në stilin e veshjeve, është e rëndësishme të shtoni prekjen tuaj në dizajnin e brendshëm.

Zbatoni detajet në mënyrën tuaj dhe mos ndiqni verbërisht rregullat. Loja dhe eklektizmi janë të dëshirueshme në dekorimin e brendshëm në mënyrën pariziane.

 

 

Tags