Home » Shtatë gjëra që dizajnerët e famshëm nuk i mbajnë kurrë në dhomën e gjumit
dizajn

Shtatë gjëra që dizajnerët e famshëm nuk i mbajnë kurrë në dhomën e gjumit

Zakonisht e shohim dhomën e gjumit si një strehë të sigurt ku mund të pushojmë në fund të ditës.

Por ndonjëherë ajo hapësirë duket më stresuese sesa qetësuese dhe kjo shpesh është pasojë e rregullimit të saj, pra gjithçkaje që mbajmë në dhomën e gjumit.

Prandaj, dizajnerët e brendshëm zbuluan se cilat sende nuk do të mbanin kurrë në dhomën e gjumit.

1. Karikues celulari

Nuk do të mbaja kurrë një stacion karikimi celulari në dhomën e gjumit, as shumë tela apo pajisje me valë. Mendoj se valët elektromagnetike duhet të minimizohen gjatë gjumit, thotë stilisti i brendshëm i New Yorkut, Robin Henry. Përveç kësaj, shumë tela të mbledhur mund të duken të çrregullt dhe të prishin përshtypjen e të gjithë dhomës. Megjithatë, nëse duhet patjetër ta keni telefonin pranë jush gjatë gjumit, Robin këshillon ta mbani në një kuti të bërë nga materiali shungite, i cili duket elegant dhe thuhet se bllokon fushat elektromagnetike.

2. Orë me zile me dritë

Drita shqetëson më së shumti gjumin, thotë Robin Henry, dhe ai rekomandon përdorimin e një ore klasike me zile që do t’ju zgjojë në kohë pa ndërprerë ciklin tuaj të gjumit.

3. Vitrina dhe objekte të ekspozuara

Dhoma e gjumit duhet të jetë e qetë dhe qetësuese, një vend për t’u çlodhur dhe për të rimbushur bateritë tuaja. Shmangni mobiliet që do të rrëmojnë hapësirën me objekte të ekspozuara, si vitrinat, këshillon stilistja, Maggie Griffin. Në vend të kësaj, ai rekomandon linja të thjeshta, të pastra me një prekje të stilit fshatar.

4. Shumë foto në mur

Një tufë fotografish në mur mund të thumbojnë sytë. Unë kisha një klient që kishte varur një foto të vjehrrës dhe vjehrrit mbi shtratin e tij – një jo-jo e madhe. Në vend të kësaj, varni disa foto të vogla me kornizë të juve dhe fëmijëve, partnerit, familjes ose miqve tuaj, thotë Maggie Griffin.

5. Ndriçim shumë i fortë

Ndriçimi i fortë e ka vendin e vet në shtëpi, por dhoma e gjumit nuk është një prej tyre.

“Aktualisht po eliminojmë ndriçimin e ashpër nga ndriçimi i mbyllur në dhomat e gjumit dhe po e zëvendësojmë atë me opsione ndriçimi më të buta dhe më intime”, thotë Gen Sohr i agjencisë së dizajnit me bazë në Nashville Pencil & Paper. Kombinoni llambat e bukura pranë krevatit me llamba dhe pajisje dekorative tavani për një ndjesi më të ngrohtë dhe më elegante, rekomandon ajo.

6. Dyshime të zhveshura

Pothuajse çdo stilist i brendshëm do të thotë se dhoma e gjumit duhet të jetë komode dhe e rehatshme, që do të thotë se dyshemetë e zhveshura janë të ndaluara. Ju mund të mos dëshironi qilima mur më mur, por një qilim i thjeshtë i butë do të bëjë mrekulli për të ngritur hapësirën.

7. Pajisjet e ushtrimeve
Nuk mund t’ju them se sa biçikleta ushtrimesh kam parë në dhomat e gjumit që përdoren për të varur rrobat. Kush madje dëshiron të mendojë për stërvitjen ndërsa përpiqet të relaksohet, thotë stilisti Robin Henry, i cili sugjeron që pajisjet e stërvitjes t’i mbani në një dhomë tjetër nëse është e mundur. Nëse jo, mbajini sa më shumë që të jetë e mundur nga shtrati.

Tags